M20 Stainless Steel Bolt Down Adjustable Levelling Feet | LVR12720150BSS
SKU: LVR12720150BSS
In Stock
Afterpay
PayPal
Payment options for retail & business
Visa
Mastercard
American Express
Afterpay
PayPal
Apple Pay
Google Pay
Payment options for larger organisations
Bulk Orders
BulkOrders welcome
Government Orders
GovernmentOrders welcome
Credit Accounts
CreditAccounts available
Description
Bolt down levelling foot with a maximum load capacity of 1000kg. The diameter of the base is 127mm and the thread is M20. The thread length is 150mm and the base length is 30mm making the overall height 180mm. This foot is designed to be bolted to the floor using 2 x 10mm bolts. Bolt down leveling feet perform the same as fixed stem leveling feet – perfect for adjusting the height of an object, or leveling it, across both even and uneven surfaces. But bolt down adjustable feet also have the ability to be permanently bolted in place, eliminating movement and further reducing vibration. What objects are we talking about? Here are some examples of different uses for leveling feet: